Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okumaktan hoşlanmayan biriyseniz, çok şey kaçırmış olabilirsiniz. Kişisel gelişiminizde büyük gelişimler sağlayacak olan bu durum, uzun vadede bir çok etkisini gösterecektir. Okuduğunuz veya okuyacağınız her yeni kitap yeni bir şeyler öğrenmek için bir fırsattır. Sizin kişisel olarak gelişmenizdeki durumları incelediğimizde kelime darcığınızın geliştirebilir, beyninizi daha iyi yönetebilir, enerjinizi arttırabilir, stresi azaltabilir ve dahada önemlisi kendiniz hakkında daha fazla şeyler keşfedebilirsiniz.

Kitap okumak, TV izlerken gerçekleşen fonksiyonlardan farklı olarak beyninizin daha aktif olmasına yardımcı olur. Zekanızı geliştirir ve hayal kurma becerinizi arttırır.


Olumlu Düşünmeye Teşvik Eder

Düzenli kitap okumak, öncelikle düşünme dürtünüzü genişletir. Daha farklı olarakta olumsuz giden durumlarda her zaman olumlu düşünmeyi, bardağın dolu tarafına bakma yeteneğinizi geliştirir. Böylelikle çözülmesi zor olan durumların üstesinden gelmeyi çok daha basite indirgemek mümkün olur.

Hedeflere Ulaşma Arzunuzu Arttırır

Kitaptaki konuya bağlı olarak, bir çok engelle karşılaşan ve hayatında bir çok şey başaran bir kişi, sizin hedeflerinize ve hayallerinize doğru bir adım atmaya motive edebilir. Uzun bir süredir hayal ve hedefleriniz için çabalıyor, ancak başarısız olmaktan korkuyorsanız, burada yardımınıza yine kitaplar koşuyor, çünkü konuda geçebilecek başarısızlıklar, bir hayal kırıklığı olmaktan çıkıp yeni bir deneyim haline geliyor. Bu durumlarda endişe ve kaygı duymamanız için sizi eğitiyor. Unutmayın ki her bir deneyim, sizi bir adım öne taşır.

Empati Duygunuzu Geliştirir

Başkalarının düşüncelerini daha kolay bir şekilde anlayabilir, bu gibi durumlarda daha kolay fikir sahibi olmanızı sağlar. Gündelik yaşamınızda büyük etkisi olacak bu durum sizin oluşan olaylara karşı çok daha subjektif bir şekilde düşünmenize olanak sağlar.

Zekanızı Arttırır

Bilimsel çalışamalara göre tarih boyunca zeki insanların ortak özellikleri incelendiğinde düzenli olarak kitap okuma alışkanlıklarının olduğu görülmüştür. Okunan her yeni kitap sürdürebilir olduğunda beyninizde yeni nöronların oluşmasını sağlayarak sizi daha zeki bir hale getiriyor.

Karar Verme Mekanizmanızı Geliştirir.

Yaşam boyunca, önemli kararlar almanız gerekebilir, bu durumlarda düzenli olarak kitap okuyan kişilerin daha kolay ve daha doğru kararlar aldığı gözlemlenmiştir. Sorunlar ile ilgili olarak çok daha geniş düşünmeniz ile birlikte olumlu ve olumsuz yönlerini daha iyi irdelemenize yardımcı olur.