Girişimcilerden Önemli Tavsiyeler

Girişimcilerden tavsiyeler deneyimleri değerlendirmek adına önem taşımaktadır. Başarıya ulaşmış girişimciler deneyimlerini genç girişimcilere aktararak bu kavramın gelişimine destek olmaktadırlar.


Girişimcilik yeni dünya düzeninde itici bir kuvvet olmaya başlamıştır. Daha önce başarıya ulaşmış girişimciler, yeni bir hizmet sunmak isteyen genç girişimcilere bir dizi tavsiyelerde bulunuyorlar. Denenmiş ve başarıyla ulaşmış olan maddeleri sıralayan girişimciler öncelikli olarak sağlam bir iş planının gerekliliğine vurgu yapıyor.


Planlama işin niteliği ne olursa olsun başarıyla ulaştıran bir kavramdır. Bu sebeple başarılı girişimcilerin, genç girişimcilere ilk tavsiyesi bir iş planı oluşturmak oluyor. Planlama yapmak beceri ve zayıf yönleri ortaya çıkararak sunulan hizmete artı değer katmaya yardımcı olmaktadır. Planlama yapmak bir iş konusunda zihinsel bir pratik yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede bu planlama dahilinde karşılaşılan sorunlar motivasyonu düşürmemektedir.


Girişimcilerden Tavsiyeler- Mali Zorluklara Hazırlık

Girişimcilerden tavsiyeler ve uyarılara ilişkin ikinci not edilmesi gereken konu ise finans zorluklarıdır. Bir girişimci her şeyden önce kendisini mali zorluklara hazırlamalarıdır. Bir girişimci yaşayacağı nakit akışı darbelerine hazırlıklı olmalıdır. Genel giderlerden yapılacak olan tasarruflarla hazırlanmak birinci koşuldur. Girişimcilerin temel problemi olan finans kaynağı bu sayede bir nebze de olsa rahatlatılmaktadır. Borç bir girişimcinin en çok dikkate alması gereken konulardan bir tanesidir. Çünkü borç girişimcilerin ürünlerini ilerletmesindeki en büyük engeldir.


Girişimcilerden tavsiyeler olarak alınabilecek bir başka ders ise tutumlu olmaktır. Bir girişimci süslü ofis ve pahalı mobilyalardan önce ürününü geliştirmeyi temel ilke edinmelidir. Düşük bir ek kaynak sağlayarak nakit akışı etkili bir şekilde yönetilebilmektedir.


Yeni İş Fırsatları Yaratma

Başarıya ulaşmış girişimcilerin bir diğer uyarısı da girişimcilerin yardım almaktan ya da istemekten korkmamaları üzerinedir. Bunun için bir ağ oluşturma seçeneği de hem yeni iş fırsatları hem de yeni fikirler anlamına gelebilmektedir.  Girişimciler tavsiye istemek konusunda çekingen davranamamalıdırlar.


Başarılı girişimciler bir akıl hocasına başvurmaktan da çekinmemelidirler. Bunun yanı sıra kısıtlı bir bütçeyle pazarlama yapmanın önemine dikkat çekmektedirler. Ayrıca sosyal medya yönetimi de burada devreye girmektedir. Çünkü bir ürünü ortaya çıkaran aşama pazarlama ve tanıtımdır. Çevrimiçi arama sayfalarında öne çıkabilmek önem teşkil etmektedir.


Sürece Hakim Olmak

Bunun yanı sıra beden sağlığına ilişkin de girişimcilerden tavsiyeler başlığında öne çıkan bir konudur. Başarıyla ulaşmış girişimciler düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve rahatlamak için bir zaman bulmaktadırlar. Motivasyon önemli bir koşuldur. Bu uyarıları dikkate almayan bir girişimci düşük bir enerjiyle başarıya ulaşamaz. Bir girişimci sürekli olarak öğrenmeye aç olmalıdır.


Kendisini pratik olarak geliştirerek becerilerini zenginleştirmelidir. Bunun için düşük maliyetli öğrenme araçlarına da sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda yeni yazılım programları öğrenerek kendi sosyal medya kampanyalarını da hazırlayabilmelidirler. Girişimciler, işlerin yürüyebilmesi için her sürece hakim olmalıdırlar. Bunlar da girişimcilerden tavsiyeler olarak öne çıkan bir maddedir.