Freelance Nedir? Freelancer Kimdir,Nasıl Çalışır?

Freelancer kimdir ? Nasıl Çalışır?

Freelancer Kimdir ?

Freelance sözlük anlamı olarak bağımsız çalışmak anlamına gelmektedir.Freelance yan gelip yatma amacında değildir,ay sonunda maaşı veren biri olmadığı gibi başında ona emir veren biri de yoktur normal işçiler ile farkı budur.

Özellikle grafik çalışmaları,tasarım projeleri ve web siteleri gibi alanlarda çokca görülür.Freelance çalışan bir kişi kazancını maaş üzerinden değil de yaptığı iş üzerinden fiyatlandırdığı şekilde kazanır.Çalışma saatlerini kendisi belirler.Freelance çalışan bir kişi sadece işverenin işini yapmakla yükümlüdür yani sigortası vs. gibi işleri kişinin kendisine özeldir ve müşteriyi ilgilendirmez.

Freelance çalışan kişi firmada çalışanlara göre daha samimi ve esnek çalışabilir.Buna örnek verirsek firmada çalışan bir işci maaşı yatmadığı zaman  rahatsızlık hisseder çünkü geçim kaynağı işyeridir,freelance ise birçok yerden kendine iş bulabildiği için parası gecikse bile anlaşmalı olduğu firmalardan gelen teklifleri değerlendirir.

Freekancer kimdir? Nasıl Çalışır?

Freelancer Nasıl Çalışır ?

Bir freelancer bağımsız ve proje bazlı çalışır.Proje boyutuna göre süresi de uzar.Projeler küçük,orta ve büyük olabilir.Küçük projeler bir kaç gün veya hafta sürerken büyük projeler bir kaç yıl sürebilir.Orta projeler ise üç altı ay arası sürer.En çok tercih edilen orta projelerdir.

Gün geçtikçe freelancer çalıştıran şirketler çoğalıyor.Sürekli maaşlı biri çalıştırmaktansa,proje bazlı freealancer kiralıyorlar.