Etkin Dinleme Nedir ve Neden Önemlidir?

Başarılı ve mutlu bir ilişki sürdürmenin en önemli kuralı başarılı iletişim kurmaktan geçiyor ama sadece çok azımız karşısındakini etkin bir şekilde dinleyebiliyor. Peki, etkin dinleme nedir ? Etkin dinlemeyi kısaca birini, cevap vermek yerine anlamak için dinlemek olarak tanımlayabiliriz. Bu alışkanlığı edinmen iş arkadaşlarınla, partnerinle, ailenle ve hayatında değer verdiğin herkesle olan ilişkilerin için çok önemli.

Neden Çoğu İnsan Etkin Dinleme Yapamıyor?

Birini, bir şeylere cevap vermek için dinlemek ne yazık ki çoğu insanın kurduğu standart iletişim şekli ve bu büyük bir hata. Bu da aslında birinin ne demek istediğine dikkatini vermek yerine, o kişiye cevap olarak ne söylemek istediğini düşünmen anlamına geliyor.

Elbette vereceğin cevabın, üzerinde iyi düşünülmüş bir cevap olması çok önemli ama karşındaki kişinin ne söylediğini anlamaya çalışmak yerine kendinin ne söylemek istediğini düşünürsen, karşındakini doğru bir şekilde dinleyemez ve dolayısıyla da başarılı bir iletişim kuramazsın.

Bu şekilde kurulan sağlıksız iletişimlerde anlamlı bir etkileşim kurulamadığından dolayı konudan saparak, dostane bir şekilde başlayan konuşmanın, iki taraftan birinin kalbinin kırılarak sonlandırılması yüksek bir ihtimal.

Etkin Dinleme Nedir Hallettik, Peki Etkin Dinleme Nasıl Kazandırılır?

İlk olarak, karşındaki insan konuşurken ona ne cevap vereceğini düşünmek yerine, o kişiyi gerçekten dinlemeye çalışmakla başlamalısın. İşte, uzmanlara göre etkin ya da bir başka deyişle etkili dinleme ilkeleri: 

1. Dikkatini Ver. Biri seninle konuştuğunda, onunla göz teması kur ve vücut diline dikkat et. Kişinin söylediklerine ettiğin kadar ses tonuna da dikkat et. 

2. Vücudunla Dinle. Vücudun konuşan insana doğru dönük olsun ve göz teması kullanarak karşındakinin dinlenildiğini hissetmesini sağla çünkü zaten amacın bu. Göz teması kur, gülümse, başını salla ve gerektiğinde tepki ver (“hı-hı“, “gerçekten mi?“, “evet“, “daha sonra?” vb.).

3. Konuşucuyu Bölme. Birine dinlenilmediğini hissettirmenin en kolay yolu, o kişi konuşurken onun konuşmasını bölerek bir şeyler anlatmaya başlaman. Konuşucuyu iyi dinle ve soru sormak veya kendi fikirlerinden bahsetmek için doğru zamanlarda muhabbete dahil ol.

4. Söylenenleri Tekrar Et. Sadece söylemeyi planladığın şeyleri söyleme. Kendi fikirlerini ifade etmeden önce karşındakini dinlediğini göstermek için doğru zamanlarda onun söylediği şeylerin ufak bir özetini tekrar et.

5. Söylediği Şeylere Karşılık Ver. Vereceğin karşılıklarda dürüst ve saygılı ol ve konuşurken ya da dinlerken sana nasıl davranılmasını istiyorsan sen de başkalarına öyle davran.

Etkili Dinleyici Olabilmenin Yolları

Daha iyi bir dinleyici olmak gerçekten de bolca pratik yapmayı gerektiriyor. Peki, daha iyi bir dinleyici olmak için neler yapmalısın? İlk olarak bu yeteneğini bir gecede mükemmelleştiremeyeceğini bilmelisin. Ama bugünden başlayarak yukarıda bahsedilen ilkeleri her gün uygulayarak, zaman içerisinde çok büyük bir yol da kat edebilirsin.

Biri Seninle Konuşurken Telefonunu Bir Kenara Bırak

Konuşan kişiye doğru dön, gözlerinin içine bak ve söylediği şeyleri gerçekten dinle. Seninle konuşacağı şeyin ne olduğunu bildiğini varsayma ve dikkatini konuşucuya ver. Bu özellikle çocuklarınla olan iletişiminde çok önemli çünkü senin onlara değer verdiğini ve senin için önemli olduklarını bilmek isterler.

Yorum Yapmadan Önce Söylenenleri Tekrarlayarak Karşılık Ver

Bu klasik terapi taktiği insanların dinlenildiğini ve anlaşıldığını hissettirir ve patronun gibi kişilerle konuşurken veya bir şeyi tam olarak anlayıp anlamadığını tartman gerektiği durumlarda kullanabileceğin çok faydalı bir alışkanlık. Bu alışkanlığını herkesle her durum için kullanabilirsin.

Yargılamamaya Çalış

Etkin dinlemenin en zor kısmı karşındakini yargılamamaya veya doğrudan bir sonuç çıkarmamaya çalışmak. Dinlediğin zamanlarda aksi istenmediği sürece düşüncelerini ve duygularını açıklamaman gerekiyor. Senden özellikle bir tavsiye istemedikleri sürece tavsiye verme veya öneride bulunma. Bazı insanlar sadece birilerinin onları dinlemesini ister, kendi sorunlarına başkaları tarafından çözüm bulunmasını değil. Her şeyden önemlisi, konuştuğu konu hakkında konuşan kişiden daha fazla şey bildiğini varsayma. Birini küçüksemek asla iyi bir fikir değil.

Son Söz

Daha iyi bir dinleyici olmak bir süreç ama bu yeteneğini geliştirmek için üzerinde çalışmana değer çünkü etrafındaki insanlar senin onları anladığını ve desteklediğini hisseder ve onlarla daha başarılı iletişim kurduğun için seni her zamankinden daha çok severler.