Elon Musk’ın Başarı Öyküsü

Elon Musk ‘ın başarı öyküsü , 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika da gözlerini hayata açtı. Annesi Kanadalı Haldeman ve babası Güney Afrikalı Errol’du. Musk , küçük yaşlarda iken çok sessiz , içine kapanık bir çocuk olarak anlatılırdı. Hatta annesi Musk’ın sağır olduğunu bile düşünmüştü çünkü Musk’a sorulan sorular karşısında sessizliğini sürdürüp koruduğu içindi. Ailesi yaşanan bu olaylar neticesinde Musk’ın zekasından şüphelendiği bile açıklamalarda yer alıyor.


Ailesi sağır olduğunu düşündükten sonra , bir hamle yapıp Musk’a geniz ameliyatı olması için hastaneye giderek ameliyat ettirdiler. Düşünmüş oldukları ameliyat sonrası Musk’ın sağırlık konusunda duyma düzeyinin düzeliyor olacağını hesaplamışlardı ama öyle olmadı. Elon Musk , ailesinin boşanması sonrası , babası ile yaşamaktaydı. Bu durum onun için hiç de kolay değildi. Babası tarafından şiddet görerek büyüyordu. Yaşadığı bu zorlu süreçte , kitap okumayı devam ettirebilmişdi.

Kariyer Öncesinde


12 yaşında iken bilgisayar ile arası iyi olan Musk , Blastar adında ki uzay oyununu yaklaşık 500$’a satmış ve bu sayede ilk yazılımsam satışını gerçekleştirmişti. Aslında küçük yaşlarında uzay ile ilgili olan ilgisini göstermiş oldu. Daha o zamanlarda uzay düşünceleri ve hayalleri var olup oyuna aktararak , uzay serüveninde adım atmış oldu.


Musk , Bryanston High School’da okumaya başlamış ve Pretoria Boys High School’a geçerek diplomasını almış oldu. 1988 yılında Elon Musk yaşamını sürdürdüğü Güney Afrika’dan Abd’ye taşınmak istiyordu. O yıllarda 17 yaşında olan Musk , Abd için şu sözleri söylemişti: “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”


1992 yılına gelindiğinde , Ontario’daki Queen’s University’de iki yılını geçirdikten sonra University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrılmak isteği düşüncesi ile ayrıldı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanı üzerinde lisans diploması almış bulundu. Ayrıca fizik alanı üzerinde de yan dal diplomasını aldı.  Bunun ardından Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanı üzerinde doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine gidip oraya taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.


Musk o zamanın ve hala günümüzün yakından tanıdığı büyük işler başaran girişimcilerden Thomas Edison, Walt Disney , Nikola Tesla , Steve Jobs ve Bill Gates gibi girişimcilerden almış olduğu ilhamla “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alantespitetmiş oldu. Tespit etmiş olduğu bu alanlar sırası ile internet, temiz enerji ve uzaydan oluşuyordu. Daha o zamanlarda , günümüzde ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmeleri onların öngörüşsel beceri ve yeteneğinin ne kadar yüksek olduğu ortadadır.


Elon Musk ‘ın Başarı Öyküsü ‘ndeki Kariyeri

1995’de Stanford’da hem uygulamalı fizik hem de malzeme bilimi alanları üzerine yüksek lisansa başlamak adına eğitim almaya başladı. Musk , eğitime başladıktan 2 gün sonra kardeşi Kimbal Musk ile yeni orginazsyonlar üzerine , çevrimiçi içerik yayınlayama görevini üstlenen yazılım olan Zip2 projesine başlamak adına okulda ki eğitimini sonlandırmış oldu. 1999 ‘a gelindiğinde Compaq’ın AltaVista birimi olan Zip2’yu 307.000.000 $ nakit ve 34.000.000 $ hisse senedi ile satın alımı gerçekleşti.


Musk , 1999 yılının Mart ayında ise çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yapmıştı. 2000 yıllarına gelindiğinde de açık arttırma sistemi olan Confinity’i bünyesine alarak günümüzün online ödeme seçenekler arasında sevilen Paypal’ı oluşturdu.


Musk , CEO ve CTO’su olduğu SpaceX (Space Exploration Technologies)’i 2002 yılının Haziran ayında kurdu. Musk’ın düşüncesine göre uzayda yapılacak olan keşifler insanlığın bilincini genişletmek adına önemli bir adım olacağını belirtmişti.


2003 yılında Silikon Vadisi merkezli otomativ firması olan Tesla Motors Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturmuş olduğu ekip ile San Carlos’da çalışmalara başladı. Musk ise bu projeye 2004 yılında katıldı. O yıllardan sonra ise , Tesla Motors gitgide hızlı birşekilde büyümüş ve büyümeye devam ediyordur.


Peter ve Lyndon Rive kardeşler tarafından 2006 yılında Solarcity kuruldu. Kurucu kardeşlerin kuzeni ise Musk’dı. Kuzenlerine yardım etme ve kurulması ile ilgili yardım etti. Güneş panelinden şarj istasyonuna kadar çeşitli işlerde kullanılan bu sistemleri tasarlamaya devam eden Solarcity 2016 Aralık yılının verilerine göre çalışan sayısı 15.000’di.


Uzay denildiği zaman akıllara ilk gelen girişimci Elon Musk’ın 2020 yılı itibari ile net serveti 38,4 milyar dolardır. Elon Musk başarı öyküsü , gün geçtikçe uzay ile ilgili yeni fikirleriyle yine bizlere heyecan verici projelerle karşımıza çıkacağından kuşkumuz yoktur.