Dünyanın En Zengin Beş İnsanı

Kimi şirket sahibi, kimi girişimci… Servetleri ile adeta dudak uçuklatıyorlar. İşte 2020 verilerine göre dünyanın en zengin beş insanı!

Jeff Bezos Kimdir?

Dünyanın en zengin insanı listesinde tahtın sahibi 111,5 milyar dolarlık serveti ile Jeff Bezos! 12 Ocak 1964 doğumlu Bezos, Amerikalı bir girişimci. Amazon.com isimli internet şirketi kurucusu ve CEO’ su olan Jeff Bezos, henüz çocuk yaşlarda bilgisayarla tanıştı. Çocuklar için Rüya Enstitüsü Programı kurarak bir kamp düzenlediğinde henüz lisedeydi. İnternet’in yeni yeni geliştiği bir dönemi kazanca çevirmek istedi ve kitap satışı ile başlayan bir girişimcilik serüvenini servete dönüştürmeyi başardı. Jeff Bezos’ un ilk dönemlerde şirketini yönetmek için bir garaj kullandığını da hemen ekleyelim!

İlginizi Çekebilir: Amazon Kurucusu : Jeff Bezos’un Başarı Öyküsü

Bernard Arnault Kimdir?

Dünyanın en zengin insanlarından Bernard Arnault 109,9 milyar dolar servete sahip. Louis Vuitton Şirketi’ nin sahibi Arnault, 1949 doğumlu Fransız bir iş insanıdır. Babası gibi iş insanlığını seçen Arnauld’ un moda devi şirketinin başkan yardımcılığını ise kızı yapıyor. Arnauld, 2000’ li yılların başında Fransa’daki vergi artışlarına tepki olarak Belçika vatandaşlığına başvurması ile de tanınıyor.

Bill Gates Kimdir?

Dünya’ nın en zengin insanları listelerinin hatırı sayılır ismi Bill Gates, 108,2 milyar dolarlık bir servetin sahibi. Amerikalı girişimci Bill Gates, 1955 doğumlu. Henüz çocuk yaşlarda bilgisayar yazılımları üzerine çalışan Gates, dudak uçuklatan servetini Microsof’ a borçlu. 1979’ da Microsoft’ u kuran Bill Gates, IBM’ e yaptığı satış sonrası hızla yükselerek çok genç yaşta milyarder oldu. Gates hakkında bilinenler arasında en ilginçlerinden biri de lisedeyken kızların çoğunlukta olduğu sınıflara göre ders programını ayarlamak için okulunun bilgisayar sistemini hack’lediğidir.

Warren Buffett Kimdir?

1930 doğumlu Amerikalı yatırımcı Warren Buffett dünyaca ünlü şirketi Berkshire Hathaway ile servetini katlamaya devam ediyor! 88,8 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanları listesinde yer alan Buffett, çocuk yaşlardan itibaren para kazanmaya meraklıydı. Hisse senetleri satışı ile ilgilenmeye çocuk yaşta başladı, ilk gençlik çağlarında borsa simsarlığı yaptı ve yatırım dersler verdi. Buffett, Berkshire Hathaway’ ın temellerini attığında 32 yaşındaydı.

Amancio Ortega Kimdir?

Zara, Oysho gibi tanınmış giyim markalarının sahibi, moda devlerinden Amancio Ortega, 77,1 milyar dolar servete sahip. Ortega, eski eşi ile berabar Zara’ yı 1975 senesinde kurmuş, 2015 yılında dünyanın en zengin insanı seçilmiştir. 1936 İspanya doğumlu Amancio Ortega, çocukluk yıllarında okulu bıraktı ve yerel bir fabrikada tişört üretimi yapan firmanın işçilerinden biri olarak iş yaşamına atıldı. Ortaga’ yı zirveye götüren en önemli basamak ise küçük bir dükkanda başlayan tercilik deneyimi idi.

Dünya’ nın en zengin insanları listesi oldukça kabarık. Fakat ilk beş dünyanın en zengin insanı gibi bir servet sahibi olanların yaşam hikayelerinde adeta çocuklukta bir konu üzerine yoğunlaşmaları ortak bir özellik.