Türkiye’de ki 5 İnternet Girişimcisi

1.Sedat Kapanoğlu (Ekşi Sözlük Kurucusu)SedatKapanoglu

İlk ticari yazılımını, liseden mezun olduktan sonra 1993 yılında çalıştığı bir firmada yaptığı hastane programıydı.1997 yılında ODTÜ’de hazırlanan programlama yarışmasında 3. oldu.1999 yılında ekşi sözlük yavaştan kullanıcılar ile başlamıştı.2001 yılında Microsoft’tan aldığı teklif ile yazılım ekibinde çalışmaya başladı ve 2004 de yılında yazılım-tasarım mühendisi olarak çalışmasına devam etti.Ekşi Sözlük sitesiyle 2003 yılında Altın Örümcekten “En Başarılı Kişisel Web Sitesi” ödülünü kazandı.2007’de Ekşi Sözlük’ten kazandığı paralar Microsoft’tan fazla olunca Türkiye’ye döndü.2015 yılında Ekşi Sözlük yönetiminden ayrılmış ve ABD yerleşmiştir.

2.Taner Aksoy (Sahibinden Kurucusu)

TanerAksoy

1990’lı yıllarda internet girişimciliğinin henüz daha pek başlamadığı sıralarda ilanlar genellikler gazeteler gibi alanlarda yayınlanıyordu.Bu dönemlerde Aksoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı olan Aksoy 1999 yılında kullanıcıların görsel olarak ilan verebilecekleri bir site fikrini ortaya koydu ve başarılı da oldu.2000 yılında 2.700 ilanla yayın hayatına büyük bir adım atmış oldu.

3.Demet Mutlu (Trendyol Kurucusu)

DemetMutlu

2010 yılında eğitimini dondurup,300 bin dolar sermaye ile Trendyol’u kurdu ve 16 ayda piyasa değeri 150 milyon dolar olan bir şirketin temellerini atmış oldu.Şimdi ise Modagram adında bir proje ile ilgilenmekte.Trendyol’un günümüzde ki aktif kullanıcısı 7 milyonun üzerinde.

4.Kaan Kayabalı (Onedio Kurucusu)

KaanKayabali

Kaan Kayabalı ÖSS’de Türkiye 250.’si olmuştur.2011 yılında sosyal medyayı detaylı incelemiş olan Kayabalı insanların en kolay şekilde üye olabilecekleri değişik bir sosyal medya oluşturmaya karar vermişti ve 2012’de Onedio’yu kurdu.2014 yılında aylık olarak 4.5 milyon tekil hite ulaşmıştır.

5.Kaan Gülten (Webtures Kurucusu)KaanGulten

Seo gibi kısıtlı bir alanda hizmet veren Webtures Kurucusu Kaan Gülten kendilerine has yaratıcı pazarlama teknikleri ile Türkiye’de ki büyük şirketlere hizmet vermeye başladı.En büyük pazarlaması Seo üzerine yazdığı 2 kitabın 30 binin üzerinde satılması.Webtures yeni projeleri ile ilerde kendilerinden oldukça söz ettireceğine benziyor.Şirketin hala yöneticisi konumundadır.

* Yazımızda herhangi bir sıralama mevcut değildir.