Bilimsel Açıklamalara Yer Vermenin Önemi

Dünya üzerinde sürekli olarak bilimsel araştırmalar yapılır. Bilimsel araştırma yapılırken sadece belli bir kategori değil her alanı kapsayacak bir bütündür. Araştırmalar dendiği zaman akıllarda canlanan ilk sektör sağlık olsa gerek. Ama sadece sağlık değil sınırı olmayan her konuyu ele alabilecek alandır.

Yapılan araştırmalar uzman kişiler veya o araştırmayı yürütecek kişiler tarafından yapılmaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucun da ortaya çıkan sonuçsal bilgilerin gerçekden ibaret olduğu için doğrululuğu sorgulanmaz kabul görülür.

Bilimsel açıklamara yer vermenin önemi ve etkisi oldukça değerlidir. Yapacak olduğunuz bir konu hakkında ki açıklamanızdan bahsederken karşı tarafa o konu ile ilgili yapılmış bilimsel araştırmalardan yer verirseniz anlatacak olduğunuz konu daha değerli olmakla beraber , ilgi uyandıracaktır.

Açıklamalarınıza bilimsel araştırma ile ilgili istatiskleri paylaşın. Sayısal açıklamara yer vermek sizlerin açıklayacak olduğunuz konu da eleştirisel yorum veya bakışlar azalmış , bunların yerine açıklamanıza değer görüldüğünü göreceksiniz.

Sayısal açıklama vermenin aslında amacı karşı tarafın açıklamanıza bu doğru bir açıklama etkisi altına alacaktır. Çünkü siz sadece kendi öznel açıklamarda bulunursanız , bu açıklamanın kabul görülür veya buna benzer yaklaşımlar olmayabilir ama eğer bilimsel araştırmalardan elde edilen istatistik sayısal veriler ile açıklamanızı destekleyecek olunsaydı yaklaşımlar kabul görülür , eleştirisel den uzak gibi yaklaşımlar olabilir.

Bilimsel araştırmanın istatistiksel bilgilerini verirken , bu araştırmayı yapanların kaynağına yer vermeniz gerekebilir. Kaynaktan bahsettiğimiz , araştırmayı yürüten , araştırmanın nerede kimler tarafından yapıldığı gibi bilgilerden aktarmanıza yöneliktir.