47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu”

Geçtiğimiz günlerde Emmy Ödülü kazanan ve 47. Uluslararası Emmy Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Töreninde göğsümüzü kabartan Haluk Bilginer’in detaylı biyografisini okumaya hazır olun.


Haluk Bilginer’in Emmy Ödülleri’nde ki Konuşması


Haluk Bilginer’in Hayatı

Haluk Bilginer‘in çocukluğu doğduğu şehir olan İzmir’de geçmiştir. İzmir’in önemli sigortacılarından biri olan Tahsin Bilginer’in oğlu olan Haluk Bilginer, Lisede okuduğu son yılda Tiyatro koluna girerek sinema ve tiyatro hayatına attığı ilk adımı gerçekleştirir.


Bu dönemde İzmir’in yerel gazetelerinden biri olan Demokrat İzmir Gazetesi’ne ait Liselerarası tiyatro yarışmasında ödül almıştır. Aldığı ödül ve kazandığı beğeni karşısında konuk oyuncu olarak İzmir Devlet Tiyatrosunda görev almaya başlayan Bilginer, tiyatroda hızlı bir şekilde ilerlemiş ve Liseden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarında 1972 yılında eğitim almaya başlamıştır.


1977 yılında Ankara Devlet Konservatuarından mezun olan Haluk Bilginer, bununla yetinmeyip daha iyi bir eğitim almak adına İngiltere’de bulunan Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde Drama eğitimi almış ve bu süreçte yaklaşık 13 yıl boyunca Londra’da yaşamını sürdürmüştür. Haluk Bilginer’in Londra’da kaldığı bu dönemde İngilizce dil bilgisini de bir hayli gelişmiştir.


Yıllar boyunca kaldığı Londra’da BBC’de yayınlanan Eastenders dizisinde 2 yıl boyunca ekranlarda görünen Bilginer, ayrıca İngiltere’de birçok tiyatro, müzikal, dizi ve filmde rol aldı.


1992’de hayatını birleştirdiği Zuhal Olcay ile 2004’te ayrıldılar. 2004 yılında Aşkın Nur Yengi ile evlenen Haluk Bilginer 2012 yılında boşandı. Haluk Bilginer’in Aşkın Nur Yengi ile olan evliliğinden Nazlı Bilginer adında bir kızı bulunuyor.


Haluk Bilginer Kaç Yaşında?

Haluk Bilginer, 5 Mayıs 1954’te dünyaya gelmiştir. 2019 yılı itibari ile Haluk Bilginer 65 yaşındadır. Asıl adı Nihat Haluk Bilginer’dir. Annesi Bedriye Bilginer ev hanımı, babası Tahsin Bilginer ise sigortacıdır.


Haluk Bilginer Nereli?

Haluk Bilginer İzmirli bir anne babadan 1954 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Bu sebeple Haluk Bilginer İzmirlidir.


Haluk Bilginer’in Ödülleri

Sayısız tiyatro, dizi ve filmde rol alan Haluk Bilginer’in 48 film, 30 dizi, 2 internet dizisi, İngiltere’de 6 tiyatro ve müzikal, Türkiye’de 19 tiyatro oyunculuğu bulunuyor.


İki defa tiyatro yöneten ve bir defa da sunuculuk yapan Haluk Bilginer rol aldığı tiyatro ve filmlerden yıl sırasına göre;

  • 1. Afife Tiyatro Ödülleri: Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu
  • 34. Altın Portakal Film Festivali: En iyi yardımcı erkek oyuncu
  • 10. Ankara Uluslararası Film Festivali: En iyi erkek oyuncu
  • 9. Sadri Alışık Ödülleri: En iyi erkek oyuncu
  • 9. Afife Tiyatro Ödülleri: Yılın En Başarılı Komedi Erkek Oyuncusu
  • 18. Ankara Uluslararası Film Festivali: En İyi Erkek Oyuncu
  • 10. Afife Tiyatro Ödülleri: Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu
  • 37. Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri: En iyi erkek komedi oyuncusu
  • 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri: Seçici Kurul Özel Ödülü
  • 47. Uluslararası Emmy Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu

Ödüllerini kazanmış ve sayısız başarıya imza atmıştır.