Girişimci Desteği Nedir ? Nasıl Alınır ?

Girişimci Desteği, bir iş yeri açmak için maddi yetersizliği nedeniyle iş yeri açamayanlara verilen maddi destektir. Girişimcilik desteği KOSGEB tarafından verilmektedir ve bu desteği alabilmek için bir takım koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Böyle bir talepte bulunmak isteyen kişinin öncelikle girişimcilik eğitimi alması ve bu kurs bitiminde alacağı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası’na sahip olması gerekiyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi KOSGEB ile işbirliği halinde bulunan bazı kurumlar aracılığıyla verilmektedir. Bu eğitim İş-Kur tarafından da düzenleniyor.
İŞKUR tarafından verilecek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası programına katılabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası İçin Gerekli Şartlar

Girişimcilik desteğinden yararlanabilmek için alınması gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası İçin sağlanması gereken koşullar şunlardır:

  • İşsiz olmak.
  • En az 18 yaşından gün almış olmak.
  • Girişimcilik Eğitiminden daha önce yararlanmamış olmak.

Eğitim sonunda alınacak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası’na geçerliliği destek programları düzenlendiği sürece devam eder

Girişimcilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapılacak başvurunun kurs başlangıç tarihinden en az 5 gün öncesinden yapılması gerekiyor. Bunun için Türkiye genelinde hangi illerde Girişimcilik eğitimi düzenlendiğini araştırmanız gerekir. KOSGEB resmi Web sitesinde hangi ilde ya da ilçe de hangi tarihlerde kurs düzenlendiğini ve kontenjan bilgilerine yer verilmiştir. Hangi ilde ya da ilçede eğitim almak istediğine karar veren katılımcı e-devlet uygulamasına giriş yaparak başvuruda bulunmalıdır.

Örgün Eğitim Ya da Uzaktan Eğitim

KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı Örgün olarak fiziki sınıflarda verilmekte birlikte Online olarak da verilebiliyor. İnternet üzerinden video desteği ile verilen eğitimlere katılarak da Girişimcilik Sertifikası alınabilir. Her iki eğitim sistemine başvuru e-devlet üzerinden yapılıyor. Bunun için başvuru sayfasında kurs seçimi yapılmalıdır.

Girişimcilik Sertifikası Almak İçin Online Eğitim Başvurusu

Online olarak sunulan Uygulamalı Girişimcilik Kursu Eğitimine başvuru Örgün eğitime nazaran çok daha kısa sürede ve kolay oluyor. Online eğitimin getirdiği pek çok avantaj nedeniyle daha çok tercih edilen ve başvuru alan bir kanaldır. Katılımcının online girişimcilik eğitimine dahil olabilmesi için e-devlet şifresine sahip olması gerekir.

Başvuru esnasında takip edilecek adımlar şu şekildedir;

  • https://kosgeb.gov.tr Bağlantı adresi üzerinden sisteme girilmelidir.
  • Sağ üst tarafta bulunun “giriş” sekmesi tıklanmalıdır.
  • Giriş tercihi E-Devlet üzerinden yapılmalıdır.
  • “Öne Çıkan Eğitimler” bölümünde tercih edilen eğitim sistemi seçilmelidir.
  • “Eğitime Başla” sekmesi tıklanarak sırayla videolar izlenmelidir. Video izledikten sonra video sonunda yer alan videoyu izlediğiniz beyan eden kutucuk ve
  • En sonda sunulan testler cevaplandırılmalıdır.

Testlerde ki sorular doğru olarak cevaplandırıldığında katılımcının sertifikası e-devlet üzerinden kontrol edilir. Sertifika sayfaya yüklenmiş ise bir çıktısı alınmalıdır.